dobre legowisko dla psa

W jaki sposób czynić, kiedy nasz pies ma babeszjozę?

W jaki sposób czynić, kiedy nasz pies ma babeszjozę?

Babeszjoza u czworonoga – symptomy i dodatkowo podstawy choroby, w jaki sposób działać?

Babeszjoza jest powszechnie będącą u czworonogów dolegliwością odkleszczową. Gdy więc zdarza nam się wyciągać naszego pupila na spacer do parku czy lasu, powinniśmy wiedzieć jak rozpoznać jej zwiastuny. Prędko wykryta babeszjoza staje się realna do totalnego uleczenia. Niestety nie hospitalizowana może doprowadzić jednak do śmierci pieska.

Okoliczności oraz wskaźniki choroby

Babeszjoza grozi pieskom w dowolnym wieku, choć niezmiernie wrażliwe są psy niedojrzałe, które posiadają poniżej 8-go miesiąca istnienia. Powiększone zagrożenie zarażenia się dotyczy dodatkowo psiaków ras: greyhound i pitbull. Choroba owa zwana jest także piroplazmozą i szkodzi własnym czworonogim przyjaciołom niestety nie zaledwie podczas sezonu letniego. Jeśli temperatura na dworze przewyższa 5 stopni Celsjusza, psiak może prawdopodobnie zainfekować się babeszjozą. Najczęściej tymczasem do zakażeń dochodzi wiosną tudzież wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem infekcji ukąsi psiaka i także zostanie w nim więcej aniżeli dobę, dolegliwość jest przekazana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się rozpowszechniać. W trakcie przebiegania owego mechanizmu nagminnie dochodzi do szerokich stanów zapalnych istotnych narządów. Wynika to z walki układu immunologicznego z rzęsistkiem skutkującym babeszjozę, tudzież z straty czerwonych krwinek. Początkowe syndromy infekcji pojawić się mogą zaledwie po jakiś 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, przemiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Kolejnymi znakami nie leczonej dolegliwości mogą być takie kłopoty jak: powiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeżeli jednocześnie dotrze do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: zakłóceniami oddychania, schorzeniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydolnością nerek, obrzękiem kończyn, i bezapelacyjnie, niestety ze śmiercią psiaka.
sklep zoologiczny online psie legowiska

Ocena

Najskuteczniej wykryć babeszjozę przez dokonanie badania krwi. Jeżeli w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za przypadłość, możemy posiadać pewność co do zidentyfikowania. W wybranych wypadkach pasożyty potrafią nie być od razu wyraziste i dodatkowo niezbędne jest pobranie większej ilości próbek krwi oraz przygotowanie pomocniczych badań.

Babeszjoza u psa: w jaki sposób pomagać?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie oczywiste. Niestety nie funkcjonuje bowiem jeden lek, jaki z prostotą zdeklasował tę chorobę. Uleczanie babeszjozy składa się z dawania antybiotyków, farmaceutyków przeciw pierwotniakom, oraz sterydów. Zdarza się również, iż w efekcie straty czerwonych krwinek nieodzowna jest transfuzja krwi. Kurowanie trwa od kilku dni do chociażby paru tygodni. Najkorzystniejsze prognozowania są wtedy, gdy dolegliwość zostanie wykryta jeszcze dopóty zajdzie do niebezpiecznego niedoboru czerwonych krwinek.