tresowanie psów

Tresowanie psów – od czego zacząć, co kupić?

Tresowanie psów – od czego zacząć, co kupić?

Młody i rozbrykany a ponadto pełen sił psiaczek, nie potrafi długo skupić się na konkretnej rzeczy. Na tresurę pieska należałoby wybrać dobry czas także sprzyjające okoliczności. Tresurę należy zacząć od zakupu odpowiedniej smyczy dla naszego psiny. Rozciągłość smyczy uzależniona jest od wielkości psiny, ale także naszego wzrostu, tak aby dawała swobodę ruchów psinie oraz właścicielowi.

Na starcie warto zakupić się smycz automatyczną, jaka ma umożliwić na szybkie zareagowanie na nieplanowany manewr naszego pieska. Potem należy zakupić obroże, jeżeli posiadamy sporego pieska to powinniśmy nabyć obrożę łańcuszkową, która dopuści nam większą kontrolę nad czworonogiem. Musimy pamiętać, że obroża musi być dopasowana do wysokości i zachowania psiny. Jeżeli już kupiliśmy potrzebne rzeczy, możemy już przystąpić do trenowania umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy niemniej myśleć, żeby na początku uczyć naszego pieska chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie czworonoga na spacerze lecz o kilka kroków przed nami jest to następny krok tresury. Ważne jest by psu wydawać przejrzyste oraz proste polecenia, najlepiej wypowiadane zawsze tym samym tonem.

Dodatkowo, jakikolwiek przejaw posłuszeństwa należy nagradzać specjalnym smakołykiem. Nie zawsze pierwsza lekcja chodzenia na smyczy musi zakończyć się sukcesem. Na starcie, trudno może być nam skłonić czworonoga do zwrócenia uwagi lub też wymuszenia większej koncentracji na określone polecenia. Jeżeli na spacerze pies zbyt ciągnie oraz próbuje wybiegać już na parę kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć nieznacznie do tyłu, sugerując tym samym, że oczekujemy tempa równego naszemu. Jeżeli jednak nasz czworonóg idzie zbyt wolno, musimy trochę go podciągnąć do przodu albo zachęćmy krótkim lecz wspólnym podbieganiem. Jeśli jednak uda się psinie sprostać naszym wymaganiom i dobrze wykonać polecenia, zdecydowanie nagrodźmy go miłym przysmakiem.

Nauczenie naszego psa chodzenia na smyczy nie tylko podczas pierwszych spacerów, lecz także znajomość podstawowych komend nie musi być ciężkie. Trzeba tylko wytrwałości, a przede wszystkim systematyczności. Wtedy dopiero zaplanowany wynik własnej tresury jest łatwiejszy do zrealizowania.