karmienie psa

Karmienie psa – jak karmić swojego psa? Jak żywić czworonoga?

Karmienie psa – jak karmić swojego psa? Jak żywić czworonoga?

Ilość posiłków, które powinno się dawać pieskowi domowemu jest uwarunkowana od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, lub trzykrotnie w ciągu dnia należy karmić szczeniaki. Jest to obowiązkowe ze względu na to, iż małe czworonogi w okresie wzrostu mają wyższe zapotrzebowanie na białko oraz mikroelementy zawarte w jedzeniu. przy czym posiadają nieduże żołądki. Czworonogi dojrzałe można karmić jedynie raz dziennie, należy natomiast zadbać o wartości kaloryczne takiego pokarmu. Inaczej należy karmić psiny bardzo duże oraz dużych ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w przeciągu dnia.

Jak żywić czworonoga?

Powodem tak małej liczby posiłków, które należy podawać psu, jest ich naturalny, odziedziczony po przodkach sposób pożywiania. Pies pochodzi od wilka. Te stworzenia polują w grupach, uśmiercając zwierzęta znacznie większe od nich. Trudnym byłoby wykonanie tego przez zaledwie jednego z nich. Skutkiem współpracy jest wielki pokarm, którym może najeść się cała wataha.

Każde polowanie znamionuje zatem ogromną ilość mięsiwa dla każdego osobnika. Stanowi ona zasoby wystarczające aż do następnego polowania. Lecz czas następnej możliwości do pokarmu jest nieznaną. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na wypracowanie systemu, który pozwoli im jeść nieczęsto, i jednocześnie suto.
Psy mają właśnie ten sam mechanizm żywienia. Intuicyjnie jedzą zatem o dużo więcej, niż muszą do pozbycia się odczucia głodu. Dlatego również można oglądać, że domowe psy zjadają pełną, lub prawie pełną miskę żywności na raz. Mimowolnie wręcz połykają tyle, ile tylko mogą, żeby przygotować nadmiary. Naturalny psi odruch łowczy sprawia, że te stworzenia nierzadko się przejadają. Należy więc dobrać system żywienia czworonoga w taki sposób, by zapobiec przekarmienia stworzenia i narażenia go na częste przypadłości.

Jak często karmić czworonoga?

Pieskom domowym rekomenduje się dostarczać pożywienie wyłącznie raz dziennie. W pełni spełni to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy tymczasem postępować inaczej gdy pupilkiem jest pies rasy dużej. Te zwierzęta wymagają rozłożenia posiłku na choćby dwie części. Posiadają one duże organizmy, a więc zapotrzebowanie na elementy kaloryczne jest duże. Takie psiny nie mają jednak na tyle wielkich żołądków, aby były w stanie pomieścić potrzebne im ilości jedzenia.

Jeżeli chodzi o nader idealne żywienie czworonogów dużych, to najlepszym zabiegiem będzie podawanie im żywności suchej. Kluczowe jest natomiast to, by nabywać specjalistyczną karmę dedykowaną dla piesków tejże odmiany. Jest ona opracowana w taki sposób, by w jak najmniejszej liczbie karmy zawarte było potencjalnie jak najwięcej ważnych składników spożywczych. Powoduje to, iż pieski ras wielkich mogą być karmione sporadycznie, przy czym nie przeciążają układu pokarmowego za dużą ilością pożywienia.